Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2020 r.
9:09

Podróże dookoła świata w Lublinie. Trwa Festiwal Globtroterski w Centrum Kultury

Autor: Zdjęcie autora dad

Weekend w Centrum Kultury w Lublinie upływa pod znakiem podróży. Jeszcze w niedzielę trwa II edycja Festiwalu Globtroterskiego. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal Globtroterski jest realizowany na bazie liczącego sobie 14 lat cyklu spotkań podróżniczych w Centrum Kultury. – Celem festiwalu jest ukazanie piękna naszej planety w najróżniejszy sposób, bo każdy z zaproszonych gości inaczej postrzega świat i inaczej o nim opowiada. Przede wszystkim to jednak okazja do przekazania bardzo pozytywnej energii – mówi organizator festiwalu, Michał Skorżyński.

Anna Barańska to stewardessa z Lublina. W samolotach LOT-u w kilkanaście miesięcy zwiedziła świat od Stanów po Azję. Podczas swojej prezentacji opowiedziała o trudach szkolenia do zawodu i licznych wyrzeczeniach, podkreślając jednak zalety pracy stewardessy. Jedną z nich jest możliwość odkrywania wspaniałych miejsc, ludzi i ich kultur. – W Hawanie wraz z koleżanką zamieniłyśmy hotel na hostel, mieszkając z ludźmi z całego świata, a godzinami spacerując po ulicach miasta, poznawałyśmy kuchnię, kulturę i tradycję mieszkańców – opowiada Barańska.

Anita Pogorzelska, emerytowana nauczycielka, odkryła że w podróżach sama przyroda nie jest fascynująca, dopóki nie ma w niej człowieka. Podkreśliła, jak ważne jest uwiecznianie ginących plemion i ich kultur. Jednym z takich plemion są ostatni nomadzi Nepalu – Raute, których pozostało około 160 osób. W Lublinie Pogorzelska opowiedziała także o różnicach kulturowych i tradycji kanibalizmu wśród takich plemion, jak Korowajowie z Papui Zachodniej.

Zupełnie inny świat i kulturę przedstawił dziennikarz i fotograf Artur Kot, który w wyniku nieplanowanych okoliczności pozostał przez kilka dni na Grenlandii. – Tam nie ma drzew, nie ma pól, mieszkańcy nic nie wytwarzają. Sklep z żywnością napełnia się raz na pół roku za sprawą kontenerowca, który dostarcza wszystko: cytrusy, alkohol, odzież, narzędzia a nawet trumny. Dzień jego przybycia jest dla Eskimosów świętem; wypływają mu naprzeciw łodziami, uroczyście go witając – opisuje podróżnik.

W podróż do Afryki zabrał słuchaczy architekt, nauczyciel i podróżnik - Mariusz Antolak, który wraz z dziećmi tworzy przyszkolne ogrody w różnych zakątkach świata. Jeden z nich powstał przed kilkoma laty w slumsie Nairobi. – Chciałem się odwdzięczyć za możliwość podróży, zostawiając coś po sobie, a skoro jestem architektem, to postanowiłem że takim podziękowaniem może być założenie ogrodu. To także zaktywizowanie miejscowych dzieci i próba zarażenia ich pasją tworzenia poprzez warsztaty i wspólną zabawę. W ramach Fundacji „W Krajobrazie” w przyszłym roku chcemy założyć ogród z pomocą dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z Ghany – tłumaczy Antolak.

Czy długie wojaże z dziećmi są trudne? Zanim Monika Mądra-Pawlak i Jan Pawlak wyruszyli w liczącą prawie rok podróż autem po Ameryce Południowej, sądzili że tak, ale przekonali się że największą przeszkodą jest planowanie. – Wszystkie obawy są w naszych głowach, a nie głowach dzieci. One wręcz ułatwiają podróż, szczególnie w krajach latynoamerykańskich, w których rodzina jest najważniejsza. Dzieci potrafią sobie świetnie organizować czas i podziwiać wszystko, co widzą – przekonuje Monika Mądra-Pawlak. – Kiedy ktoś pyta mnie o budżet potrzebny na podróże, zawsze odpowiadam: wróciliśmy o wiele bogatsi, niż w dniu wyjazdu – dodaje Jan Pawlak i podkreśla, że najpiękniejsze w podróżowaniu są poznawanie ludzi, przeprowadzone rozmowy, zjedzone wspólnie posiłki i uśmiech.

8.03 – NIEDZIELA

godz. 10:00: Jak podróżować z psem? – warsztaty z Aleksandrą i Michałem Makulskimi

godz. 12:00: Czarnobyl i Fukushima. Śladami radioaktywnego skażenia- spotkanie z Arkadiuszem Podniesińskim

godz. 14:00: W cieniu Everestu. Największa góra świata bez tajemnic – spotkanie z Magdą Lassotą

godz. 16:00: Biało na czarnym. Niedźwiedzie duchy – spotkanie z Kamilą Kielar

godz. 18:00: Siberia Expedition – spotkanie z Mateuszem Damięckim

FILMY BBC EARTH

8.03, godz. 20:00: Siedem światów, jedna planeta: Afryka

8.03, godz. 21:15: Rytuały: Inicjacja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty